Попит на автономні системи енергопостачання насамперед – сонячні та вітрові електростанції, суттєво зріс на тлі енергетичної кризи, спровокованої масованим обстрілом української генеруючої та розподільчої інфраструктури. Подумати про власну генерацію змушують і розмови про значне подорожчання електроенергії – енергетики наполягають на зростанні тарифів, інакше не зможуть провести ремонтно-відновлювальні роботи та ретельно підготуватися до зими.
Оцінюємо АКБ: ціна не повинна вас налякати
Купівля акумуляторів – найвитратніша стаття в бюджеті будівництва автономної електростанції, залежно від місткості вона може становити від 50 до 80% всіх витрат. При цьому можна сформулювати основні вимоги до системи накопичення та зберігання енергії:
- велике значення кількості циклів заряд/розряд, адже ці процеси відбуватимуться щодня;
- можливість проведення заряджання батареї з будь-якого залишкового значення заряду, тобто відсутність «ефекту пам’яті»;
- можливість глибокого розряду, тобто використання практично всього паспортного значення місткості акумулятора;
- автономність – акумулятори повинні вимагати максимально простого обслуговування, з дуже тривалим періодом між ними.
Окремо варто вказати на безпеку експлуатації, цей фактор буде одним із домінуючих, якщо акумуляторна група буде встановлена безпосередньо в будинку. Тут визначальними стануть два фактори – пожежна безпека (ризик займання акумулятора через нагрівання в процесі експлуатації) та виділення шкідливих речовин або газів.
Найкраще зазначеним вимогам відповідають літієві АКБ, ціна яких при цьому – найвища. Але слід врахувати, що якщо порахувати вартість зберігання електроенергії – поділити вартість АКБ на кількість циклів заряд/розряд, то для літієвих батарей цей показник буде меншим, ніж для стартерних батарей. У стартерних батарей максимальний розряд не повинен перевищувати 50-60%, тому щоб досягти необхідної місткості, що використовується, доведеться купити у два-три рази більше АКБ при рівній місткості з літієвими. Але при цьому термін служби стартерних батарей в режимі заряду/розряду дуже нетривалий, максимум через рік доведеться повністю змінювати всю акумуляторну групу. Отже, встановлення літієвих акумуляторів виглядає економічно більш виправданим рішенням на тривалому відрізку.
Для охочих трохи заощадити можна запропонувати хороший варіант – це вживані акумулятори для електромобілів, ціна на які може бути відчутно нижчою, ніж на нові. До кінця життєвого циклу вони зберігають від 60 до 80% своєї початкової електричної місткості. Цього може бути недостатньо для роботи електромобіля, але, як стаціонарний акумулятор для сонячної панелі, він може пропрацювати ще мінімум 10 років. Важливо відзначити, що батареї для електрокарів розраховані на роботу в різних умовах, тому вони можуть стабільно функціонувати у великому діапазоні температур (у тому числі та мінусових), а також стійкі до різних негативних умов зовнішнього середовища.